Ako spoznať kvalitné éterické oleje

Éterické oleje majú jedinečné účinky a očarujúce vône. Aby ste si však mohli naplno vychutnať ich skvelé vlastnosti, siahnite jednoznačne po kvalite. Starostlivý výber je dôležitý, pretože pri vdychovaní vône z aromalampy sa éterické oleje dostávajú do krvného obehu a pôsobia na celý organizmus. To je skvelé, pokiaľ ste použili naozaj kvalitný éterický olej. Predstavte si však, že máte v aromalampe nekvalitný riedený alebo syntetický olej neznámeho pôvodu. Určite sa nebudete cítiť príjemne a môžu sa objaviť aj nepríjemné účinky ako bolesti hlavy a pod.

Ako odlíšite kvalitný a nekvalitný éterický olej

1. Čuch

Tento spôsob je pre skúsených. Keď sa budete aromaterapii dlhšie venovať, postupne spoznáte rôzne vône a ich jemné odtiene. Citlivým nosom dokážete potom odlíšiť chemickú napodobeninu od skutočného éterického oleja. Napr. Pomaranč má svoje odtiene vôní, podľa toho, aká je krajina pôvodu, aká bola úroda a klimatické podmienky počas rastu a dozrievania....Vždy však jasne voní ako keď rozkrojíte pomaranč. Čokoľvek čo sa vám bude zdať akési "iné" nepoužívajte.

2. Farba

Niektoré éterické oleje majú aj sfarbenie. Ide hlavne o citrusy, ktoré sa vyrábajú z kôry plodov a preto nikdy nemôžu byť priezračné. Vanilka je napríklad tmavo hnedá. Harmanček je dokonca modrý. (to je skôr výnimka)

3. Obal

Pozor aj na obal! Pravé éterické oleje sú vždy v tmavom skle, aby boli chránené pred svetlom.

4. Názov - Druh

Nekupujte éterické oleje nejasného pôvodu. Éterický olej Zelená jabloň, kvet čerešne a pod. v skutočnosti nie sú éterické oleje. Takéto "zvláštne éterické oleje" neobsahujú žiadne silice a nemajú požadovaný účinok ani vôňu. Sú vyrobené zo syntetických chemických zlúčenín.

5. Intenzita vône

Okrem úplných syntetických napodobenín éterických olejov, sa dajú bohužial kúpiť aj pravé éterické oleje, ktoré sú však riedené. Spoznáte ich tak, že keď sa použijú v aromalampe, tak vôňajú veľmi krátko. Jednoducho obsahujú málo skutočných vonných látok, lebo sú zriedené. Okrem toho tieto éterické oleje sú väčšinou lacnejšie ako pravé éterické oleje. Preto sa nedajte zlákať cenou.

FotkyFoto_118550351_S

6. Cena

Cena je veľmi dôležitý ukazovateľ. Najlacnejšie éterické oleje nebudú určite kvalitné. Cenu určuje aj obal. Veľké cenové rozdiely sú aj medzi druhmi éterických olejov. Medzi pomerne lacné éterické oleje patria citrusy, pretože výroba nie je náročná (lisovanie za studena z kôry) a sú ľahko dostupné. Medzi veľmi drahé éterické oleje patrí vanilka. Nekupujte lacné éterické oleje. Nemajú požadovaný účinok a nedokážete rozlíšiť či sú riedené alebo dokonca úplne syntetické.

7. Kde nakupovať

Nekupujte lacné éterické oleje v supermarketoch, v kvetinárstvach, na rôznych trhoch a pod. Spoľahnite sa na overené kamenné obchody s prírodnou kozmetikou alebo spoľahlivé on- line obchody s prírodnou kozmetikou a biokozmetikou. Takýto predajcovia vám budú vedieť aj poradiť. Oplatí sa spoľahnúť aj na lokálneho českého alebo slovenského výrobcu.

7. TOP kvalita pre terapeutické využitie - BIO éterické oleje

Ak chcete dosiahnuť nahlepšie účinky v aromaterapii, vyberte si éterické oleje v BIO kvalite. Neobsahujú chemické látky, ktoré môžu obsahovať rastliny z bežného poľnohospodárstva. Ak si chcete len vychutnať príjemnú a zdravú vôňu u vás doma, postačia vám aj "normálne" éterické oleje, ktoré sú stále veľmi kvalitné.

 

Tento web používa súbory cookie, ktoré nám pomáhajú poskytovať a zlepšovať naše služby. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie.