Éterické oleje

Éterické olej - samotná podstata rastlín

Éterické oleje sú základom aromaterapie. Sú to jemné vonné látky, ktoré sa získavajú destiláciou alebo lisovaním z rastlín, plodov, kvetov, kôry.

Nie sú oleje v pravom zmysle slova, pretože nie sú klasicky mastné. Majú veľmi prchavý charakter a preto sa musia dobre skladovať, najlepšie v tmavom skle. Každý éterický olej obsahuje množstvo rôznych chemických látok. Ich syntetické napodobeniny zďaleka nedosahujú také účinky ako prírodné pravé éterické oleje.

Spoľahlivým ukazovateľom pravosti éterických olejov býva cena. Tie  syntetické sú jednoducho podozrivo lacné. Kvalitné prírodné éterické oleje majú jednoducho svoju cenu, pretože kvalitné suroviny, z ktorých sú vyrobené niečo stoja. Okrem toho existujú aj vzácne éterické oleje, ktorých výroba je veľmi náročná alebo sú zo špeciálnych vzácnych rastlín a tam sú ceny už naozaj vysoké aj pri tak malom objeme ako 1 ml.

Najobľúbenejšie využitie éterických olejov je určite aromalampa. Určite poznáte ten príjemný pocit, keď do aromalampy dáte sviečku, pár kvapiek éterické oleja a o chvílu vám doma nádherne rozvoniava levanduľa, medovka alebo mandarinka.

Vedeli ste, že z éterickych olejov v spojení s ďalšími surovinymi si môžete vyrábať vlastné kozmetické produkty doma ?

Nie je to nič náročné. Potrebujete len neutrálne kozmetické základy, do ktorých si podľa vlastného výberu pridáte étericé olejčeky po kvapkách a je to hotové.

Ak nemáte si výberom éterických olejov skúsenosti a neviete, ktoré vám budú voňať, poradíme vám.

Určite nič nepokazíte citrusovými vôňami - citrón, limetka, grapefruit, pomaranč alebo mandarinka sú príjemné osviežujúce vône, ktoré sa páčia snáď každému.

Veľmi obľúbená je aj levanduľa, je to taká klasika, ktorá nesklame. Má upokojujúce účinky na psychiku a spríjemňuje chvíle oddychu.

Na dýchacie cesty sú obľúbené eukalyptus, tymián, borovica alebo jedľa.

Na Vianoce sa zásobte škoricou, klinčekom, zázvorom a pomarančom.

Éterické oleje výborne dotvárajú atmosféru domova a čas strávený s týmim, ktorých máte radi. Užite si chvíle radosti s príjemnými vôňami, ktoré si budete dlho pamätať.

 

Tento web používa súbory cookie, ktoré nám pomáhajú poskytovať a zlepšovať naše služby. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie.