BREZOVÉ LISTY PREČISTIA VAŠE OBLIČKY

10.02.2023

Brezu všetci spoznáme na prvý pohľad, nie len podľa bielej kôry ale aj bohatej koruny z jasnozelených listov. Ale poznáme aj jej očistnú silu na naše telo?

Pre rusov je to národný strom aj Starí Slovania si ju nesmierne vážili a uctievali ako "večnú matku". Je ideálna na jarnú očistu organizmu. Po dlhej zime sa breza rovnako ako náš organizmus prebúdza a ožíva. Ľudskému organizmu treba pomôcť, aby po zime opäť naštartovalo lymfatický systém a ďalšie procesy, ktoré sa počas zimy spomalili. Telu snažiacemu sa zbaviť toxínov, zadržiavanej vody aj v zime nabraných kíl môžeme napomôcť práve listmi z brezy. Podporí prirodzené odvodňovanie organizmu.

Listy brezy majú silný účinok vďaka vyrovnanému obsahu látok, ktoré sú priaznivé pre naše zdravie. Okrem iného obsahuje brezové lístie triesloviny, éterické oleje, silice, vlákninu, minerály a vitamíny. Mladé listy obsahujú až 5% silíc, flavonové glykosidy, živicu a látky s antibiotickým účinkom. Toto zloženie z nej robí perfektného pomocníka najmä pri zápale obličiek, močového mechúra a močovej trubice, pretože silný močopudný účinok zabezpečuje dokonalú dezinfekciu organizmu.

Brezové listy sú efektívnym antibakteriálnym a močopudným prostriedkom na vyvedenie nadbytočnej vody z organizmu. Vysvetlenie je jednoduché: pri posilnení tvorby moču breza nedráždi obličky. Preto zo všetkých močopudných prostriedkov je práve ona najbezpečnejšia a úspešne sa používa v tradičnej medicíne na premývanie pri zápalových bakteriálnych ochoreniach močopudného ústrojenstva, pomáha lepšie vylučovať kyselinu močovú, čo má priaznivý vplyv na zníženie tvorby močových kameňov alebo spomalenie tvorby obličkových kameňov.

Zvýšené vylučovanie moču brezovými listami nespôsobuje dráždenie obličiek a obličky sa preto nenamáhajú a nepoškodzujú. Brezové listy majú zároveň výrazné saluretické účinky (vylučujú sa soli), čo prospieva pri liečbe močových kameňov a piesku v obličkách a v močovom mechúre. Odstraňujú aj kŕče hladkého svalstva žalúdka a čriev. Brezové listy sú výborným prostriedkom aj pri liečbe opuchov srdcového alebo iného pôvodu. Ide o zadržiavanie nadbytočného množstva vody v tele pri jej nedostatočnom vylučovaní, napríklad pri obličkových ochoreniach alebo pri nedostatočnej činnosti srdca, keď je spomalený prietok krvi v obličkách. V obidvoch prípadoch sa zníži filtračná schopnosť obličiek a spomalí sa vylučovanie vody a odpadových látok z tela. Jednotlivé orgány tela sú zaťažené nadbytočnými tekutinami, nemôžu dostatočne vykonávať svoje funkcie, dochádza k ich poruchám a k zápalom.

Z čerstvých alebo sušených brezových listov sa pripravuje čaj, ktorý je však veľmi horký a nie je veľmi príjemný. Preto Vám ponúkame brezové listy v rastlinnej kapsuli.

Čo určite o Breze neviete:

 • Breza je veľmi odolná. Brezové konáre boli vystavené mrazu v uzatvorenej komore (-273 °C­) a po rozmrazení opäť oživli a boli nepoškodené.
 • Breza slúžia ako ochrana. Kolísky pre deti sa vyrezávali z brezového dreva pre jej ochranný magický účinok pred zlými duchmi, aj metly z brezy sa vešali nad vchodové dvere ako ochrana obydlia nielen pred bleskami.
 • Vo Fínsku bola v 19 storočí považovaná za posvätný strom, vysádzali ju v tesnej blízkosti domov.
 • Brezová kôra slúžila ako papier, boli na ňu napísané prvé zmienky prastarých indických véd. Papier si môžete spraviť aj sami: kôru jemne vykúpte v teplej vode a saponáte, potom ju vystrite na niekoľko vrstiev papierových vreckoviek a nechajte vyschnúť na vzduchu. Jednotlivé vrstvy by sa potom mali dať oddeliť a vytvoriť kusy materiálu, na ktorý sa dá písať.
 • V minulosti sa z brezovej kôry vyrábal acylpyrín (odvar z brezovej kôry pôsobí rovnako ako acylpyrin - znižuje horúčku, tlmí bolesť).
 • Vnútorná kôra je jedlá. Dá sa jesť aj surová ale v minulosti sa hlavne nechala vysušiť na slnku a potom rozdrvila na múku.
 • Môžete si z nej urobiť prírodný sprchový gél: listy brezy obsahujú saponín a po rozdrvení v malom množstve vody a prehnietení vytvoria zelenkastú penu, alebo stačí pár hrstí brezových listov pretrepať v teplej vode v sáčku, saponíny sa uvoľnia a vytvoria penu na hladine.
 • Drevo z brezy ja malý zázrak: nechránené a neimpregnované drevo brezy vydrží 3 - 15 rokov, pod strechou má trvanlivosť 5 až 30 rokov, pod vodou je to 20 - 60 rokov a vždy suché drevo brezy vydrží 300 - 500 rokov.
 • Brezová kôra je jeden z najlepších materiálov v lese na založenie ohňa lebo horí aj navlhnutá. Kôra v sebe obsahuje olej z brezy, ktorý veľmi dobre horí.
 • Cenný je aj brezový cukor, ktorý získame odstredením tekutiny z kôry stromu. V nedávnej histórii sa využíval ako vhodná alternatíva sladidla pre diabetikov, počas druhej svetovej vojny vo Fínsku dokonca nahradil klasický cukor, zakúpite v obchodoch so zdravou výživou.
 • V pôde kde rastie breza sa vyskytuje niekoľkokrát viac striebra ako v zmiešaných lesoch.
 • Stavanie mája (z brezy) má dlhoročnú tradíciu a dodnes sa praktikuje aj u nás.

Obličky patria do niekoľkoúrovňovej sústavy očisty - detoxikácie tela, ak však nefunguje správne alebo vôbec nastávajú v organizme veľké zmeny vedúce k chorobám.

Obličky fungujú ako filter krvi - odstraňujú odpadové látky, ktoré vznikajú pri bežnej látkovej výmene, udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia. Nonstop čistia organizmus od väčšiny nežiadúcich látok vychytaných imunitným systémom a preto je ich udržanie v dobrej funkcii základným krokom detoxikácie. Ich nedostatočná činnosť sa prejaví častými infekciami močových ciest,pohlavných orgánov, únavou, stratou životnej sily aj tvorbou kameňov, bolesťami kĺbov či vypadávaním vlasov. Na ich dobrej funkcii je závislá aj lymfa. Zápal obličiek, tvorba piesku a obličkových kameňov, infekcie a znížená filtračná schopnosť sú najčastejšími ochoreniami obličiek. V dôsledku zlej filtračnej schopnosti obličiek dochádza často k zvýšeniu krvného tlaku.

Ak trpíte aj na iné ochorenia, ktorých výsledkom môže byť poškodenie alebo zaťaženie obličiek, ako je napríklad cukrovka, systémový lupus, reumatizmus, dna, psoriáza alebo iné krvné a metabolické ochorenia, mali by ste ich zregenerovať a obnoviť ich filtračnú schopnosť použitím bylinnej kúry pomocou listov z Brezy + Žihľavy.